Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Antropologi

Om antropologi

Mennesker er sociale væsner. Antropologi handler om, hvad dét indebærer for, hvordan vi indretter vores liv, organiserer vores samfund og opfatter vores omverden – overalt på jorden. Hvordan er menneskers verdener forskellige, og hvordan erfarer de verden forskelligt – på tværs af samfund og indenfor det enkelte samfund? Og hvad er det alligevel, vi har til fælles? Læs mere

Vores uddannelser

Foruden uddannelser i antropologi fra bachelor til Ph.d. niveau udbyder Afdeling for Antropologi også en kandidat i Human Security, tilvalgsuddannelser i henholdsvis, antropologi og sociologi, samt en et-årig masteruddannelse i sundhedsantropologi.

Et stærkt fagmiljø

Afdeling for Antropologi er blandt de stærkeste faglige miljøer i Europa, og Afdelingen tiltrækker gæsteforskere, PhD-studerende og studerende fra hele verden. Vores undervisning er dybt forankret i vores forskning med særlige specialiseringer indenfor globalisering og udvikling, innovation og design, medicinsk samt visuel antropologi. 

Videnskabelige medarbejdere

Name Job title Email Phone Building
Ammann, Theresa Post doc. tammann@cas.au.dk 4235, 130
Andersen, Marc Malmdorf Postdoc mana@cas.au.dk +4526838517
Andersen, Rikke Sand Lektor rsa@ph.au.dk +4587167984 1260, 113
Beek, Martijn van Lektor mvanbeek@cas.au.dk +4587162119 4236, 111
Bliksted, Vibeke Fuglsang Lektor vibeke.bliksted@clin.au.dk +4520558317
Bubandt, Nils Ole Professor bubandt@cas.au.dk +4587162116 4236, 120
Castenfeldt, Svend Videnskabelig medarbejder emeritus etnosc@cas.au.dk
Chettri, Mona Postdoc mona.chettri@cas.au.dk
Christensen, Søren Rask Videnskabelig assistent src@cas.au.dk
Christiansen, Morten H. Professor MSO morten@cc.au.dk
Cova, Victor Sacha Adjunkt vcova@cas.au.dk
Crafa, Daina Anne Adjunkt daina.crafa@cas.au.dk
Dalsgård, Line Lektor, Ph.d.-programleder ald@cas.au.dk +4587162121 4236, 2.19
Daugbjerg, Mads Lektor, afdelingsleder mads.daugbjerg@cas.au.dk +4587162128 4236, 119
Dybbroe, Susanne Lektor Emerita etnosd@cas.au.dk
Eilenberg, Michael Lektor etnome@cas.au.dk +4587162172 4236, 215
Fibiger, Thomas Brandt Videnskabelig assistent thomas.fibiger@cas.au.dk +4530287099
Frith, Christopher Donald c.frith@ucl.ac.uk
Funahashi, Daena Adjunkt funahashi@cas.au.dk
Gade, Christian B. N. Lektor gade@cas.au.dk +4587163276 4236, 214
Gammelby, Ane Kathrine Lolholm Videnskabelig assistent ak@cc.au.dk +4561707411
Gonzalez de la Higuera Rojo, Sergio Videnskabelig assistent sgr@cas.au.dk
Gravers, Mikael Lektor emeritus etnomg@cas.au.dk +4521758809 Villaen, Moesgård Alle 18
Gravesen, Marie Ladekjær Videnskabelig assistent
Hansen, Anders Sybrandt Lektor etnoash@cas.au.dk +4560662175 1467, 328
Høiris, Ole Docent emeritus etnooh@cas.au.dk +4587162065 4236, 145
Pedersen, Susanne Højlund Lektor etnosh@cas.au.dk +4587162125 4236, 114
Johansen, Mette-Louise Lektor mlej@cas.au.dk +4587162173 4236, 243
Jørgensen, Anne Karmark Videnskabelig assistent
Keleman Saxena, Alder Postdoc alder.keleman@cas.au.dk +4525644442
Kjærholm, Lars Lektor emeritus lars.kj@cas.au.dk
Louw, Maria E. Lektor etnolouw@cas.au.dk +4587162062 4235, 2.22
Lundsgård, Stine Strøm Videnskabelig assistent stinestroem@cas.au.dk 1483, 330
Meinert, Lotte Professor lotte.meinert@cas.au.dk
Nielsen, Christian Axboe Lektor christian.a.nielsen@cas.au.dk +4587162241 1461, 625
Nielsen, Morten etnomn@cas.au.dk +4587162165 4236, 220
Otto, Ton Professor ton.otto@cas.au.dk +4587162915 4236, 220
Paldam, Ella Postdoc elp@cas.au.dk +4526355332
Parsons, Christine Lektor christine.parsons@cas.au.dk +4587162127 1483, 325
Pedersen, Poul Lektor emeritus poul.pedersen@cas.au.dk +4529613069
Pfuhl, Gerit Gæsteforsker 1483, 327
Pinholt, Jens Lektor emeritus
Ravid, Ofer Videnskabelig assistent
Roepstorff, Andreas Professor andreas.roepstorff@cas.au.dk +4587162124 1483, 319
Rosen, Melanie Gillespie Postdoc melanie.rosen@cas.au.dk
Rytter, Mikkel Professor MSO mikkel.rytter@cas.au.dk +4525149892
Pallesen, Cecil Marie etnocmsp@cas.au.dk +4587162171 4235, 136
Seeberg, Jens Professor MSO jseeberg@cas.au.dk +4587162117 4235, 234
Selmer, Bodil Lektor bodil.selmer@cas.au.dk +4587162115 4236, 113
Skewes, Lea Postdoc etnols@cas.au.dk

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Building
Alinam, Zahra Gæsteforsker z.alinam@cc.au.dk
Ameso, Edwin Ambani Ph.d.-studerende edwinameso@cas.au.dk
Baann, Cecilie ceciliebaann@cas.au.dk
Bach, Jonas Strandholdt Ph.d.-studerende jsbach@cas.au.dk +4527286259
Bach, Katrine Mandrup Ph.d.-studerende kmbach@cas.au.dk
Baskin, Viktor Ph.d.-studerende viktorbaskin@cas.au.dk
Bjerre Odgaard, Marie Ph.d.-studerende mabo@cas.au.dk
Botelho, Flora Ph.d.-studerende florabotelho@cas.au.dk
Bresciani, Chiara Ph.d.-studerende cbresciani@cas.au.dk
Bune, Julie Nynne Ph.d.-studerende jnb@cas.au.dk
Chahine, Anne Ph.d.-studerende anne.chahine@cas.au.dk
Christensen, Fie Lund Lindegaard Ph.d.-studerende fielund@cas.au.dk
Christiansen, Charlotte Ph.d.-studerende cec@cas.au.dk
Cortês, Carla Mirella De Oliveira Ph.d.-studerende ccortes@cas.au.dk
Elbek, Laust Lund Ph.d.-studerende lelbek@cas.au.dk
Gill, Harmandeep Kaur Ph.d.-studerende hkgill@cas.au.dk
Günther, Jasmin Ii Sabai Ph.d.-studerende jasmin.guenther@cas.au.dk
Helligsøe, Kasper Ph.d.-studerende kph@cas.au.dk
Ismail, Abir Mohamad Ph.d.-studerende ami@cas.au.dk
Iversen, Marie Kølbæk Ph.d.-studerende mki@cas.au.dk
Kayser, Lis Ph.d.-studerende lika@cas.au.dk
Keller, Kirsten Lee Ph.d.-studerende kkeller@cas.au.dk
Kennild, Sidsel Jelved Ph.d.-studerende sik@cas.au.dk
Kieffer-Døssing, Astrid Ph.d.-studerende akd@cas.au.dk
Kjærgaard Thorsen, Mille Ph.d.-studerende mkt@cas.au.dk +4530291701
Laursen, Camilla Brændstrup Ph.d.-studerende cbl@cas.au.dk +4522622974
Lehrmann, Malthe Ph.d.-studerende lehrmann@cas.au.dk
Lowe, Sebastian Ph.d.-studerende sebastian.lowe@cas.au.dk
Lund Mortensen, Emilie Ph.d.-studerende elm@cas.au.dk +4526211250
Lykkegård, Jeanette Ph.d.-studerende etnojln@cas.au.dk
Løvschal-Nielsen, Pia Ph.d.-studerende pia.loevschal-nielsen@cas.au.dk +4587162079 4218
Mikkelsen, Thomas Christian Ph.d.-studerende mikkelsentc@cas.au.dk +4521623718
Nielsen, Maria phd-studerende maria.nielsen@cas.au.dk
Nielsen, Stine Hauberg Ph.d.-studerende shn@cas.au.dk
Nymann, Helene Ph.d.-studerende helenenymann@cas.au.dk
Poulsen, Søren Ph.d.-studerende sbp@cas.au.dk
Rasmussen, Amanda Møller Ph.d.-studerende amamolras@cas.au.dk
Schlütter, Mette Ph.d.-studerende memosc@cas.au.dk
Pallesen, Cecil Marie etnocmsp@cas.au.dk +4587162171 4235, 136
Schulz, Savhannah Ph.d.-studerende savhannah@cas.au.dk
Schütt, Morten etnoms@cas.au.dk 4231, 2.51
Skaanes, Thea Ph.d.-studerende thea.skaanes@cas.au.dk +4587162562
Squarzon, Claudia Gæste PHD c.squarzon@cas.au.dk 4235, 126
Terkelsen, Katrine Duus Ph.d.-studerende katrine.duus@cas.au.dk +4528777912
Terkildsen, Morten Deleuran Ph.d.-studerende imcmdt@au.dk +4587162909 1483, 322
Thaler, Hanna Ph.d.-stipendiat hthaler@cas.au.dk
Thomsen, Sofie Maj Ph.d.-studerende smthomsen@cas.au.dk
Thygaard-Nielsen, Trine My Ph.d.-studerende thygaard@cas.au.dk
Vejlin, Frederik Ph.d.-studerende f.vejlin@cas.au.dk
Venhovens, Mikel Johannes Hubertus Ph.d.-studerende mjh.venhovens@cas.au.dk

Seneste publikationer

Nyheder

05.02.2019 | Antropologi

Lis Kayser - New PhD at the Department of Anthropology

Liz Kayser will be working on the project: "Nuclear Waste in French Polynesia: Dealing with Remnants of Times Gone"

30.01.2019 | Antropologi

Sidsel Jelved Kennild - Ny ph.d. ved Afdeling for Antropologi

Sidsel Jelved Kennild skal arbejde på et projekt hvordan et hverdagsliv i fattigdom ser ud for enlige forældre på kontanthjælp og deres børn.

30.01.2019 | Antropologi

Trine My Thygaard-Nielsen - New PhD-student at the Department of Anthropology

Trine My Thygaard-Nielsen will be working on a project studying industrial organic tomato production and climate change in Southern Spain

Arrangementer

fre 24 maj
10:00-17:00 | Moesgård Museum, Aarhus Universitet
Undersøgelser af Palaeolitikum og Mesolitikum i Danmark 2018-2019
Seminar og netværksmøde om Palæolitikum og Mesolitikum i Danmark.
fre 24 maj
13:00-18:00 | Moesgård Museum
Antropologi og Medier / Antropologi i Medier
Årsmøde Dansk Etnografisk Forening og Antropologforeningen
man 27 maj
14:00-16:00 | Moesgård campus, 4206, 117
Thesis seminar
with Fie Lund Lindegaard Christensen