Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #17 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Fuller, Benjamin Thomas Postdoc fuller@cas.au.dk
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk 4215, 222
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4215, 218
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Krogh, Uffe Videnskabelig assistent ukrogh@cas.au.dk
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 1483, 330
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 228
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 121
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk 4215, 129
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4587162081 4215, 126
Roesdahl, Else Professor emeritus else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4215, 121
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens Emeritus jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Ahlqvist, Laura Elisabeth Svop Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Bauzyté, Ema Ph.d.-studerende ema.bauzyte@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Copplestone, Tara Ph.d.-stipendiat tara.copplestone@cas.au.dk
Dahlström, Hanna Sofia Strandmark Ph.d.-studerende hanna.dahlstrom@cas.au.dk +4523242520
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Hammers, Neeke Mineke Ph.d.-studerende neeke.hammers@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hoffmann, Sanne Ph.d.-studerende shoffmann@cas.au.dk
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan Ph.d.-studerende rowan.jackson@cas.au.dk
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Vos, Julie de Ph.d.-studerende julie.de.vos@cas.au.dk

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

23.09.2019 | Arkæologi

Shumon Tobias Hussain - New Assistant Professor at the Department of Archeaology and Heritage Studies

Shumon Tobias Hussain will join CAS on 1 October 2019 where he will be affiliated the new ERC project “CLIOdynamic ARCHaeology: Computational approaches to Final Palaeolithic/earliest Mesolithic archaeology and climate change.

03.09.2019 | Arkæologi, Arts, Forskning, Materials, Culture and Heritage

Arkæolog Mette Løvschal modtager eftertragtet EU-bevilling

1,5 millioner EUR har Det Europæiske Forskningsråd bevilget til Mette Løvschals kommende projekt ”ANTHEA”

Til venstre er det britisk øksemetal fundet i Nordvestsjælland. Det 20 cm lange øksehoved er udsmykket med geometriske mønstre. Til højre et øksehoved, som er brækket i stykker, fundet ved Limfjorden. Se flere økser i bunden af artiklen.(Foto: Heide W. Nørgaard 2019)

01.08.2019 | Forskning, Arkæologi, Arts

Nyt studie afslører, hvordan metallet kom til Norden

Danmark havde ikke selv metallerne til at starte sin egen bronzealder, men befolkningen hentede dem udefra. Bag forskningsresultatet står post doc Heide Nørgaard og professor Helle Vandkilde fra arkæologi i samarbejde med professor Ernst Pernicka.

Arrangementer

tor 03 okt
12:00-17:00 | Lecture Hall Moesgård (4206, 139)
AU-MOMU joint seminar: TBC
MCH seminar
tor 03 okt
14:00-16:00 | MOMU Seminar Room 203
Cultural Heritage and Placemaking
Please join us for the first biannual AU-MOMU seminar.
tor 10 okt
09:00-11:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet) Aarhus University, Moesgård Allé 20, DK-8270 Højbjerg Denmark, Building 4230-232
PhD pre-defence Mahir Hrnjic
tor 10 okt
13:00-16:00 | Moesgård Lecture Hall (4206, 139)
Iso-Archaeology: Past human diets and migrations from bone chemistry
Isotope Lab inauguration with Mike Richards, Simon Fraser U, Marcello Mannino, AU et al.
tor 24 okt
13:00-14:00 | Moesgård Lecture Hall (4206, 139)
Public Buildings Shaping Urban Landscapes
Honorary Associate Professor Inaugural Lecture by Kate Giles, York University