Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #27 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Alexiou, Konstantinos Studieadjunkt ka@cas.au.dk
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor rainer.atzbach@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Bjørnevad-Ahlqvist, Laura Elisabeth Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Giles, Katterine Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor, forskningsprogramleder david.harvey@cas.au.dk +4593521903 4211
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk 4216, 149
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4211
Kerr, Sarah Postdoc sarah.kerr@cas.au.dk 4216
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Linaa, Jette Adjungeret lektor jl@cas.au.dk +4520459140
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 1483, 330
Mannino, Marcello Lektor, Afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162956 4215, 126
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 123
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk +4550155529 4215, 129
Nielsen, Trine Kellberg Lektor trinekellberg@cas.au.dk 4215, 119
Ombashi, Havananda Postdoc h.ombashi@cas.au.dk 4210
Riede, Felix Professor MSO f.riede@cas.au.dk +4560187382 4216, 147
Roesdahl, Else Professor Emerita else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4211
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bjørnevad-Ahlqvist, Laura Elisabeth Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk 4210
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Clausen, Jacob Villum Ph.d.-studerende jacob.clausen@cas.au.dk 4211, Pejsestuen
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan rowan.jackson@cas.au.dk 4215, 127
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Jørgensen, Christian Svejgård Lunde Ph.d.-studerende christiansvejgaard@cas.au.dk +4520112796
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk +4521736973
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Matzig, David Nicolas Ph.d.-studerende david.matzig@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk +4550402547
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Thegen, Ina Ph.d.-studerende ina.thegen@cas.au.dk 4215, 034
Winther Johannsen, Jens Ph.d.-studerende jwjohannsen@cas.au.dk
Zahedi, Pardis Ph.d.-studerende pzahedi@cas.au.dk +4550246472

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

20.04.2021 | Arkæologi, Arts, Forskning

Forskningsprojekt giver nyt indblik i vikingetidens håndværksproduktion

Et nyt studie har for første gang udforsket vikingetidens metalhåndværk ved at følge hele produktionskæden fra råmaterialer, gennem støbeforme og smeltedigler til færdige metalprodukter med geokemiske analysemetoder. Resultatet bag undersøgelsen giver helt ny viden blandt andet om baggrunden for metalhåndværkernes materialevalg i vikingetiden. Bag…

Marcello Mannino
Niels Nørkjær Johannsen
Andres Dobat

19.04.2021 | Arkæologi

Tre nye associerede museumsinspektører

Som led i det fortsatte samarbejde mellem museum og universitet har tre lektorer fået hæderstitlen Associeret Museumsinspektør.

13.04.2021 | Arkæologi

Researchers from AU and LU receive important grant from Svenska Riksbankens Jubileumsfond

Anna Tornberg (LU) & Helle Vandkilde (AU) have received SEK 4,897,000 from Svenska Riksbankens Jubileumsfond for the research project: Violence and Warfare in the Nordic Corded Ware Complex 2900-2300 BCE.

Arrangementer

Ingen nyheder i denne liste