Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #27 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk 4211
Daroczi, Tibor Tamas Postdoc ttd@cas.au.dk 4210, 26
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177 4211
Hess, Thomas Postdoc thomas.hess@uni-tuebingen.de
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk 4216, 149
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk 4210, 26
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4211
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Linaa, Jette Adjungeret lektor jl@cas.au.dk +4520459140
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 4210, 25
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 126
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 123
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk +4550155529 4215, 129
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4587162081 4216, 147
Roesdahl, Else Professor emeritus else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4211
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens Emeritus jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Ahlqvist, Laura Elisabeth Svop Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Copplestone, Tara Ph.d.-stipendiat tara.copplestone@cas.au.dk
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan rowan.jackson@au.dk 4215, 127
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk +4561373086 4215, 034
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk +4521736973
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Matzig, David Nicolas Ph.d.-studerende david.matzig@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk +4550402547
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Vos, Julie de Ph.d.-studerende julie.de.vos@cas.au.dk 4215, 034
Zahedi, Pardis Ph.d.-studerende pzahedi@cas.au.dk +4550246472

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

19.05.2020 | Arkæologi

The logics of enclosure: deep‐time trajectories in the spread of land tenure boundaries in late prehistoric northern Europe

Mette Løvschal publishes article with the prestigious journal JRAI

Sølvsmykke fra vikingetiden. Foto: Flemming Fabriciussen

28.04.2020 | Forskning, Historie og arkæologi , Arts, Arkæologi

Dansk amatørarkæologi skal være internationalt forbillede

40.000 nye metaldetektorfund står danske amatørarkæologer bag - alene det seneste år. Dermed udgør de danske amatørarkæologer en meget vigtig brik i forståelsen af Danmarks historie, men nu skal succesfortællingen bredes ud internationalt med hjælp fra arkæolog Andres Dobat på Aarhus Universitet.

26.02.2020 | Forskning, Arkæologi

Alken Enge: Historisk massemord i Østjylland involverede køller og økser

Hundredvis af mænd og børn blev nedslagtet efter et blodigt opgør i Østjylland for over 2.000 år siden. Lokalsamfundet var traumatiseret i generationer, indikerer analyser.

Arrangementer

Ingen nyheder i denne liste