Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #27 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor rainer.atzbach@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Caple, Zachary Adam Postdoc zcaple@cas.au.dk 4210, 26
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Giles, Katterine Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor, forskningsprogramleder david.harvey@cas.au.dk +4593521903 4211
Haughton, Mark Postdoc mark.haughton@cas.au.dk 4210, 26
Hess, Thomas Postdoc
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk 4216, 149
Jensen, Helle Juel Lektor emeritus farkhjj@cas.au.dk
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4211
Kerr, Sarah Postdoc sarah.kerr@cas.au.dk 4216
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Linaa, Jette Adjungeret lektor jl@cas.au.dk +4520459140
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205
Mannino, Marcello Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162956 4215, 126
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 123
Naum, Magdalena Ewa Lektor, Ph.d.-programleder magdalena.naum@cas.au.dk +4550155529 4215, 129
Nielsen, Trine Kellberg Lektor trinekellberg@cas.au.dk 4215, 143
Ombashi, Havananda Postdoc h.ombashi@cas.au.dk 4210
Riede, Felix Professor f.riede@cas.au.dk +4560187382
Roesdahl, Else Professor Emerita else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4211
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Tissot, Victoria Lyder Videnskabelig assistent
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens jens.vellev@au.dk +4529927573
Yaworsky, Peter Michael Postdoc p.yaworsky@cas.au.dk 4216, 146

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andreasen, Laurits Støvring Ph.d.-studerende laurits.andreasen@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bjørnevad-Ahlqvist, Laura Elisabeth Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk 4210
Clausen, Jacob Villum Ph.d.-studerende jacob.clausen@cas.au.dk 4211, Pejsestuen
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan rowan.jackson@cas.au.dk 4215, 127
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Jørgensen, Christian Svejgård Lunde Ph.d.-studerende christiansvejgaard@cas.au.dk +4520112796
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk +4521736973
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Matzig, David Nicolas Ph.d.-studerende david.matzig@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk +4550402547
Nielsen, Emil Schou Ph.d.-studerende emsn@cas.au.dk 4215, 034
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Videnskabelig assistent nsp@cas.au.dk
Thegen, Ina Ph.d.-studerende ina.thegen@cas.au.dk 4215, 034
Winther Johannsen, Jens Ph.d.-studerende jwjohannsen@cas.au.dk
Zahedi, Pardis Ph.d.-studerende pzahedi@cas.au.dk +4550246472

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

27.09.2021 | Arkæologi, Forskning, Arts

Arkæologer bag digital database for detektorfund hædres med pris

Den 1. oktober hædres tre arkæologer med den største pris inden for arkæologien herhjemme – den prestigefyldte Erik Westerby-pris på 100.000 kroner – for deres banebrydende arbejde med databasen DIME. Den rummer 115.000 metaldetektorfund og vækker international opsigt som et af verdens største citizen science-projekter.

27.09.2021 | Arkæologi, Forskning, Arts

Andres Dobat udnævnt til Årets Arkæolog

Danske Amatørarkæologer har udnævnt arkæolog Andres Dobat fra Aarhus Universitet som ”Årets Arkæolog” for sin indsats for borgerforskning og samskabelse i dansk arkæologi.

07.09.2021 | Arkæologi

Laurits Støvring Andreasen - New PhD at the Department of Archeaology and Heritage Studies

Laurits is enrolled at CAS from 1 September. He will be working on the potential impact volcanic induced climate change had on humans in Northern Europe in the last part of the ice age.

Arrangementer

Ingen nyheder i denne liste