Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #17 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Fuller, Benjamin Thomas Postdoc fuller@cas.au.dk
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177
Hess, Thomas Postdoc thomas.hess@uni-tuebingen.de
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk 4215, 222
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4215, 218
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Krogh, Uffe Videnskabelig assistent ukrogh@cas.au.dk
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 1483, 330
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 228
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 121
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk 4215, 129
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4587162081 4215, 126
Roesdahl, Else Professor emeritus else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4215, 121
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens Emeritus jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

Foto: Lars Svankjær

03.12.2019 | Forskning, Arkæologi, Arts

Professor Rubina Raja modtager Dansk Magisterforenings Forskningspris

Professor Rubina Raja modtager forskningspris for sin fremragende grundforskning, tværfaglige forskningsindsatser og nytænkende anvendelse af forskningsresultater.

20.11.2019 | Forskning, Arkæologi

Studier i fortiden skal gøre os klogere på menneskets tilpasningsevne

Med en bevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond skal ph.d. i arkæologi Trine Kellberg Nielsen lede et nyt forskningsprojekt, der skal undersøge neandertalernes tilpasningsevne.

14.11.2019 | Kursus, Arkæologi, Historie og Klassiske Studier

Open for applications: Approaching pottery studies: current perspectives and future directions (PhD Course, Graduate School, Arts at Aarhus University)

The course will offer research-led teaching on methods and techniques for the study of pottery and will focus on two main objectives: To investigate the importance of pottery study for archaeological research, and to explore and discuss traditional and innovative approaches to ceramic analysis.

Arrangementer

tor 12 dec
13:00-16:00 | Moesgård campus, 4206-129
Thesis seminar: Luisa Radohs
With Luisa Radohs, AU and Martin Hansson, Lund University
ons 29 apr
09:00-17:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet), Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232).
Approaching pottery studies: current perspectives and future directions
PhD Course, Graduate School, Arts at Aarhus University