Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #17 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk
Daroczi, Tibor Tamas Postdoc ttd@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177
Hess, Thomas Postdoc thomas.hess@uni-tuebingen.de
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk 4215, 222
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4215, 218
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard Emeritus markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Krogh, Uffe Videnskabelig assistent ukrogh@cas.au.dk
Linaa, Jette Adjungeret lektor jl@cas.au.dk
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 228
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 121
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk 4215, 129
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4587162081 4215, 126
Roesdahl, Else Professor emeritus else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4215, 121
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens Emeritus jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Ahlqvist, Laura Elisabeth Svop Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Copplestone, Tara Ph.d.-stipendiat tara.copplestone@cas.au.dk
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan Ph.d.-studerende rowan.jackson@cas.au.dk
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Matzig, David Nicolas Ph.d.-studerende david.matzig@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Vos, Julie de Ph.d.-studerende julie.de.vos@cas.au.dk
Zahedi, Pardis Ph.d.-studerende pzahedi@cas.au.dk

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

05.02.2020 | Arkæologi

David Matzig - New PhD Student at the Department of Archaeology and Heritage Studies

David will be working on the CLIOARCH project headed by Professor Felix Riede.

23.01.2020 | Arkæologi

Pardis Zahedi - New PhD at the Department of Archaeology and Heritage Studies

Pardis has a background in Caribbean archaeology and will be joining the EMoC research team as a PhD student from 1 February 2020.

Arkæologi-studerende undervises under udgravningen af teglovn, der har leveret mursten og tagsten til borgen. Foto: Museum Lolland-Falster

20.12.2019 | Forskning, Arkæologi

Arkæologistuderende med i top ti over Danmarks fineste fund

For 10. år i træk har Slots- og Kulturstyrelsen sammen med landets museer præsenteret årets Top 10 over de mest spændende arkæologiske fund fra udgravninger, der fandt sted i 2019. På listen finder man også arkæologistuderende ved afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier.

Arrangementer

tor 20 feb
13:15-16:50 | Moesgård Allé 20 8270 Højbjerg, (Old Lecture Hall/Foredragssalen - 4206-139)
MCH: The Archaeology of Counter-Witchcraft and Magical Practices
Brian Hoggard, freelance researcher and musician | Petra Schad, Director of the Urban Archive Markgröningen | Louise Hauberg Lindgaard
tir 25 feb
13:00-14:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet) Aarhus University Moesgård Allé 20, DK-8270 Højbjerg Denmark, Building 4230-232
Antiurban cities: Social agglomeration and egalitarianism in the Horn of Africa
Lecture by Alfredo González-Ruibal, Consejo Superior de Investigaciones Científicas-Spanish National Research Council (CSIC).
tor 27 feb
14:00-15:30 | Moesgård Allé 20 8270 Højbjerg, (Lecture Hall)
MCH: Understanding maritime connectivity
An interdisciplinary approach to studying migrations to Sahul in deep time
tor 05 mar
13:00-16:00 | Moesgård Allé 20 8270 Højbjerg, (Lecture Hall)
MCH: The Archaeology of Brass Production & Trade
Patrick Cassitti, Museum Müstair Monastery |Lasse Bendtsen, Danmarks Kirker, National Museum
tor 12 mar
14:00-16:00 | Moesgård Allé 20 8270 Højbjerg, (Lecture Hall)
MCH: Looted Heritage: Research on Illicit Antiquities in Museum Collections
Christos Tsirogiannis, Aarhus Institute for Advanced Studies