Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #17 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Name Job title Email Phone Building
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk
Daroczi, Tibor Tamas Postdoc ttd@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Fuller, Benjamin Thomas Postdoc fuller@cas.au.dk
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177
Hoggard, Christian Steven Postdoc, Moesgaard c.hoggard@cas.au.dk +4587162196 4215, 118
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk +4587162081 4215, 222
Jensen, Lars Meldgaard Sass Videnskabelig assistent marklmsj@cas.au.dk +4524269113
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4215, 218
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Krogh, Uffe Videnskabelig assistent ukrogh@cas.au.dk
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 1483, 330
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 228
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 121
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk 4215, 129
Nørgaard, Heide Wrobel Postdoc farkhw@cas.au.dk
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4560187382
Roesdahl, Else else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4215, 121
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Tolsgaard, Ditte Marie Videnskabelig assistent dittetolsgaard@cas.au.dk
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6
Zernack, Anke Verena a.v.zernack@cas.au.dk

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Building
Ahlqvist, Laura Elisabeth Svop Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Bauzyté, Ema Ph.d.-studerende ema.bauzyte@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Copplestone, Tara Ph.d.-stipendiat tara.copplestone@cas.au.dk
Dahlström, Hanna Sofia Strandmark Ph.d.-studerende hanna.dahlstrom@cas.au.dk +4523242520
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Hammers, Neeke Mineke Ph.d.-studerende neeke.hammers@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hoffmann, Sanne Ph.d.-studerende shoffmann@cas.au.dk
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan Ph.d.-studerende rowan.jackson@cas.au.dk
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Vos, Julie de Ph.d.-studerende julie.de.vos@cas.au.dk

Nyeste publikationer (2016 - )

Sort by: Date | Author | Title

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

Foto: Colourbox.com

14.03.2019 | Arkæologi, Videnudveksling, Arts

Ny adgang til arkæologiske undersøgelser i Danmark

Et nyt beretningsarkiv for arkæologiske undersøgelser samler nu tusinder af rapporter fra arkæologiske udgravninger i Danmark. Databasen gør det muligt - på få øjeblikke - at finde frem til dokumenter om arkæologiske undersøgelser fra de senere år. Dermed kan interesserede skabe sig både et overblik og et indblik, som det indtil nu ikke har været…

Assistant Professor Thomas Birch (Photo: Michael Johansen, Foto & Medielab, Moesgård Museum).

07.03.2019 | Arkæologi

Exploring Sardinia's unique development

Assistant Professor Thomas Birch is part of an international project that has received funding from The Arts and Humanities Research Council to study medieval Sardinia.

01.03.2019 | Arkæologi

Prehistoric Society Research Grant

Christian Steven Hoggard (Assistant Professor) and Felix Riede (Professor MSO) have been awarded a Prehistoric Society Research Grant

Arrangementer

tir 26 mar
16:00-17:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet), Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232).
Water in Byzantine Constantinople from Constantine V to Mehmet II Fatih
Lecture by Professor Jim Crow (University of Edinburgh).
tor 28 mar
13:00-17:00 | Merete Barker Auditorium (1253, 211), Lakeside Auditorium
3D recording and iconographic analyses in comparative perspective
with Serge Cassen, Nantes University & Johan Ling, Gothenburg University.
tir 02 apr
13:15-16:00 | Lecture Hall (4206-139), Moesgaard Campus
Ph.d.-defense - Ceramics in Context: The History and Pottery of a Middle Islamic Settlement in the Northwest Quarter of Jerash
MA Alex Hunter Peterson will be defending his dissertation.
tor 04 apr
15:00-17:00 | Lecture Hall (4206, 139), Moesgård
Five Suns and Fire Serpents: Interpreting Moteuczoma's Sun Stone
By Jesper Nielsen & Christophe Helmke, Copenhagen University
tor 11 apr
13:00-17:00 | Lecture Hall (4206, 139), Moesgård
Living with God: A Material Approach to the Early Modern Lutheran Household in Denmark II. Tools and Things
By Martin Wangsgaard, National Museum.