Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier

  • #17 på QS World University Rankings

Om afdelingen

På afdelingen for Arkæologi og Kulturarvsstudier beskæftiger vi os med mennesker og miljøet, og med kultur og samfund fra de tidligste tider og op i moderne tid med afsæt i studier af den materielle kultur. Med udgangspunkt i felt-, biblioteks- og laboratoriestudier, der bl.a. involverer antropologi, historie samt forskellige naturvidenskabelige tilgange, udforskes og udfordres vores forståelse af fortidens samfund i et langt tidsperspektiv.

Forskningsmiljø
Arkæologi ved Aarhus Universitet har en international profil og stærke forskningsnetværk. Et dynamisk forskermiljø skaber rammer for store forskningsprojekter, internationale konferencer og skiftende gæsteforskere. Miljøet favner bredt og tværvidenskabeligt, og de ansattes forskningsmæssige kompetencer spænder fra emner som krig og magt, mobilitet og globalisering, slægt og individ, religion og ritualer, landskab og bebyggelse, palæodemografi og evolution, handel og netværk, teknologi og videnudveksling til, ikke mindst, kvantitativ analysemetoder, feltmetodik og digital repræsentation.

Tilknyttede uddannelser
Arkæologi og Kulturarvsstudier ved Aarhus Universitet udbyder pt. bachelor- og kandidatuddannelser i Forhistorisk Arkæologi samt i Middelalder- og Renæsssancearkæologi. Hertil kommer vekslende valgfag og udbud, blandt andet Viking Age Summer University.

Videnskabelige medarbejdere

Name Job title Email Phone Building
Andresen, Jens-Bjørn Riis Lektor jens.andresen@cas.au.dk +4587162076 4215, 122
Atzbach, Rainer Lektor, afdelingsleder afdelingsleder.arkaeologi@cas.au.dk +4587162052 4215, 131
Cohen, Joshua Benjamin Postdoc jbcohen@cas.au.dk
Dobat, Andres Lektor farkado@cas.au.dk +4587162094 4215, 124
Fuller, Benjamin Thomas Postdoc fuller@cas.au.dk
Giles, Kate Adjungeret lektor
Harvey, David Charles Lektor david.harvey@cas.au.dk +447949212177
Holst, Mads Kähler Adjungeret professor mads.holst@cas.au.dk +4522994915
Jensen, Helle Juel Lektor farkhjj@cas.au.dk +4587162081 4215, 222
Jensen, Lars Meldgaard Sass Videnskabelig assistent marklmsj@cas.au.dk +4524269113
Johannsen, Niels Nørkjær Lektor nnj@cas.au.dk +4587162078 4215, 218
Kock, Jan Lektor emeritus jan.kock@cas.au.dk +4587162072 4209, 11
Kristensen, Hans Krongaard markhkk@cas.au.dk
Kristiansen, Mette Svart Lektor markmsk@cas.au.dk +4587162084 4215, 133
Krogh, Uffe Videnskabelig assistent ukrogh@cas.au.dk
Løvschal, Mette Lektor lovschal@cas.au.dk +4522889205 1483, 330
Mannino, Marcello Lektor marcello.mannino@cas.au.dk +4587162956 4215, 228
McAtackney, Laura Lektor laura.mcatackney@cas.au.dk +4587163331 4215, 121
Naum, Magdalena Ewa Lektor magdalena.naum@cas.au.dk 4215, 129
Nørgaard, Heide Wrobel Postdoc farkhw@cas.au.dk
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4560187382
Roesdahl, Else else.roesdahl@cas.au.dk +4586152953 4209, 12
Shepherd, Nick Lektor ns@cas.au.dk 4215, 121
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Vandkilde, Helle Professor farkhv@cas.au.dk +4587162096 4215, 132
Vellev, Jens jens.vellev@cas.au.dk +4587162068 4209, 6

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Building
Ahlqvist, Laura Elisabeth Svop Ph.d.-studerende laura.ahlqvist@cas.au.dk
Bauzyté, Ema Ph.d.-studerende ema.bauzyte@cas.au.dk
Beck, Anna Severine Ph.d.-stipendiat asb@cas.au.dk +4587162434 4210, 26
Bloch, Rie Ph.d.-studerende rbh@cas.au.dk
Borake, Trine Louise Ph.d.-studerende tlb@cas.au.dk
Brozou, Anastasia Ph.d.-studerende ana.brozou@cas.au.dk
Copplestone, Tara Ph.d.-stipendiat tara.copplestone@cas.au.dk
Dahlström, Hanna Sofia Strandmark Ph.d.-studerende hanna.dahlstrom@cas.au.dk +4523242520
Dodd, James Andrew Ph.d.-studerende james.dodd@cas.au.dk
Felding, Louise Ph.d.-studerende lofel@cas.au.dk
Hammers, Neeke Mineke Ph.d.-studerende neeke.hammers@cas.au.dk
Heijnis, Arjen Ph.d.-studerende arjenh@cas.au.dk Hovedbygningen, Moesgård, 28
Hoffmann, Sanne Ph.d.-studerende shoffmann@cas.au.dk
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høybye, Martin Ph.d.-studerende mh@cas.au.dk
Jackson, Rowan Ph.d.-studerende rowan.jackson@cas.au.dk
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk
Juul, Katrine Balsgaard Ph.d.-studerende katrine.balsgaard.juul@cas.au.dk +4587162178 4210, 28
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Maring, Rikke Ph.d.-studerende rikke.maring@cas.au.dk
Matta, Valentina Ph.d.-studerende valentina.matta@cas.au.dk
Mohamed, Wesam Ph.d.-studerende wesam.mo@cas.au.dk
Nielsen, Simon Kjær Ph.d.-studerende skn@cas.au.dk
Pedersen, Jesper Borre Ph.d.-studerende jesper.borre@cas.au.dk
Radohs, Luisa Ph.d.-studerende luisa.radohs@cas.au.dk
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Vos, Julie de Ph.d.-studerende julie.de.vos@cas.au.dk

Nyeste publikationer (2016 - )

Sort by: Date | Author | Title

Specialepriser og -titler

I 2017 indførte Afdelingen en pris for årets bedste speciale eller specialer. Prisen er givet til excellente specialer (10- eller 12-tal), der udmærker sig ved grundighed, kreativitet og faglig nyskabelse. Hvert år i juni sender specialevejledere deres kandidater samt en motiveret begrundelse til Afdelingslederen, som således træffer beslutningen i samråd med Forskningsprogramlederen. Prisen overrækkes ved Afdelingens årlige sommerfest; der kan tildeles flere end én pris, som består af et certifikat samt et værdibevis til Stakbogladen.

Her er en oversigt over specialer skrevet på Afdelingen siden 1974.

Nyheder

Ligene var lagt pænt side om side i graven og med gaver til deres sidste rejse. Men alle var blevet dræbt med slag i hovedet. Nu er mysteriet løst. Rekonstruktion: Michał Podsiadło (polsk kunstner).

10.05.2019 | Forskning, Arkæologi, Arts

5.000 år gammel familie-tragedie opklaret

De mystiske omstændigheder vedrørende en 5.000 år gammel massegrav i Polen er nu blevet afdækket af et internationalt forskerhold med universiteterne i København og Aarhus i spidsen. Ofrene blev slået ihjel på brutal vis, men senere pænt begravet med gaver og alle i samme grav. Fossilt dna afslører, at det var et massemord på en familie. De nye…

Black painted handprints decorate a boarded up colonial building in Christiansted, St Croix (Photo: Laura McAtackney).
The derelict Faengslet (or Richmond Penitentiary) is situated in the Richmond district of Christiansted, St Croix. It was the first prison built in the Danish West Indies (1834) and was the state penitentiary for the islands until the 1960s. It is still officially designated as 'Faengslet' on the St Croix maps (photo: Laura McAtackney)

09.05.2019 | Arkæologi

The Legacy of Caribbean Colonialism

Laura McAtackney has received a grant of DKK 5.7 million from the Independent Research Fund Denmark to study the experience, legacy and memory of Danish colonialism in the Caribbean.

Foto: Colourbox.com

14.03.2019 | Arkæologi, Videnudveksling, Arts

Ny adgang til arkæologiske undersøgelser i Danmark

Et nyt beretningsarkiv for arkæologiske undersøgelser samler nu tusinder af rapporter fra arkæologiske udgravninger i Danmark. Databasen gør det muligt - på få øjeblikke - at finde frem til dokumenter om arkæologiske undersøgelser fra de senere år. Dermed kan interesserede skabe sig både et overblik og et indblik, som det indtil nu ikke har været…

Arrangementer

man 03 jun
13:00-14:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet), Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232)
Spatiality of ancient world trade
Fifth in a lecture series by Visiting professor Eivind Heldaas Seland (University of Bergen).
tor 06 jun
13:15-16:15 | AU Campus Moesgaard, Moesgaard Allé 20, 8270 Højbjerg, 4206-139 (Foredragssalen).
An Urban Way of Life. Social practices, networks and identities in Odense, 1000-1500 AD
MA Kirstine Haase will be defending her dissertation
fre 07 jun
13:15-16:15 | Auditorum at MOMU Moesgård Allé 15, 8270 Højbjerg
Making and trading iron in the Swahili world: An archaeometallurgical study of iron pro-duction technologies, their role, and ex-change networks in 500-1500 CE coastal Tanzania
MA Ema Baužytė will be defending her dissertation.
tir 11 jun
13:00-15:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet) Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232)
Mobile Communities and the Transition to Sedentism - 15th to 3rd millennium BCE
Lecture 1 in a lecture series by Visiting Professor Roland Fletcher (University of Sydney), followed by the first workshop in the series.
tor 13 jun
16:00-17:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet), Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232)
Multifocality, truce spaces and the early city in Iron Age central Italy
Lecture by Nic Terrenato (University of Michigan).