Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medlemmer

Medlemmer (BSS)

Medlemmer (Moesgaard Museum)

Eksterne medlemmer

 

Árni Daníel Júlíusson, arnidan@akademia.is,  ph.d, historie, Reykjavík Academy and University of Iceland. 

Birgitte Bøggild Johannnsen, birgitte.boggild.johannsen@natmus.dk; redaktør, mag.art, Middelalder, Renæssance og Numismatik, Nationalmuseet.   

Brian Patrick McGuire brian@bpmg.dk, professor, dr. phil, emeritus.

Carsten Jahnke, jahnke@hum.ku.dk, lektor, dr.phil (hab), (Saxo-Institut), Københavns Universitet

Christian Etheridge, wyvern_hoo2@hotmail.co.uk, post.doc. ph.d, (Middelalder, Renæssance og Numismatik) Nationalmuseet København.

Dayanna Knight, vikingspecialist@gmail.com, ph. d in archaeology

Frederik Lynge Vognsen, ph.d, historie, flvognsen@gmail.com

Gísli Sigurðsson, gisli.sigurdsson@arnastofnun.is, research professor, dr. phil. (Head of Dept. of Folklore), The Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies.

Haki Antonsson, h.antonsson@ucl.ac.uk, associate professor, ph.d, (Scandinavian Studies), University College London.

Hans Jacob Orning, h.j.orning@iakh.uio.no, professon, dr. art, (Middelalderhistorie), Universitetet i Oslo

Haraldur Hreinsson, haraldur.hreinsson@posteo.net, senior research fellow, dr. phil, (KFG Multiple Secularities), Leipzig University.

Henning Laugerud, Henning.Laugerud@uib.no (hkhhl@alf.uib.no), professor, dr.art. (Kunsthistorie) Universitetet i Bergen.

Iben Fonnesberg-Schmidt, ifs@dps.aau.dk, professor mso, ph.d, (Historiestudiet) Institut for Politik og Samfund, Aalborg Universitet

Johnny Grandjean Gøgsig Jakobsen, jggj@hum.ku.dk, lektor, ph.d, (Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab), København Universitet.

Jürg Glauser, jglauser@ds.uzh.ch, professor emeritus, dr. phil., Universität Zürich, Deutsches Seminar, Abteilung für Nordische Philologie und Universität Basel, Seminar für Skandinavistik Schweiz

Lars Hermanson, lars.hermanson@history.gu.se,  professor dr. fil, (Institutionen för historiska studier), Göteborgs universitet

Lars Kjær, lars.kjaer@nchlondon.ac.uk, associate professor of Medieval History, ph.d, (New College of the Humanities at Northeastern University).

Lena Rohrbach, lena.rohrbach@uzh.c h,  professor  dr.phil, (Nordisk filologi) Universität Basel/Universität Zürich

Mads Heilskov, madsheilskov@yahoo.dk, research fellow, ph.d, The Courtauld Institute of Art (Finansieret af Carlsberg). 

Magne Njåstad , magne.njaastad@ntnu.no, professor, dr. art, (Inst. for historiske og klassiske studier), NTNU Trondheim.

Michael H. Gelting,  mhg1951@outlook.com,  fhv. professor, mag.art, Fhv. arkivar og seniorforsker, København. 

Mia Münster-Swendsen, miams@ruc.dk, professor mso, ph.d, (IKH, afdeling for historie), RUC. 

Mirja Piorr, mirjapiorr@web.de, ph.d, historie.

Randi Bjørshol Wærdahl, randi.werdahl@ntnu.no, professor, dr. art, (Inst. for historiske og klassiske studier), NTNU Trondheim

Sigrun Høgetveit Berg, sigrun.hogetveit.berg@uit.no, førsteamanuensis, ph.d, (Institutt for arkeologi, historie, religionsvitskap og teologi) UiT Noregs arktiske universitet, Tromsø

Steinunn J. Kristjánsdóttir, sjk@hi.is, professor, fil.dr, (Department of Archaeology) University of Iceland/National Museum of Iceland.

Stephen A. Mitchell, samitch@fas.harvard.edu, Robert S. and Ilse friend professor of Scandinavian and Folklore, Harvard University

Thomas Heebøll-Holm, thee@sdu.dk, lektor, ph.d, (Centre for Medieval Literature), SDU

Torben Kjersgaard Nielsen, tkn@dps.aau.dk, lektor, ph.d, (Historie) Aalborg Universitet.

Yoav tirosh, tiroshyoav@yahoo.com, ph.d, filologi.