Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Antropologi

Om antropologi

Mennesker er sociale væsner. Antropologi handler om, hvad dét indebærer for, hvordan vi indretter vores liv, organiserer vores samfund og opfatter vores omverden – overalt på jorden. Hvordan er menneskers verdener forskellige, og hvordan erfarer de verden forskelligt – på tværs af samfund og indenfor det enkelte samfund? Og hvad er det alligevel, vi har til fælles? Læs mere

Vores uddannelser

Foruden uddannelser i antropologi fra bachelor til Ph.d. niveau udbyder Afdeling for Antropologi også en kandidat i Human Security, tilvalgsuddannelser i henholdsvis, antropologi og sociologi, samt en et-årig masteruddannelse i sundhedsantropologi.

Et stærkt fagmiljø

Afdeling for Antropologi er blandt de stærkeste faglige miljøer i Europa, og Afdelingen tiltrækker gæsteforskere, PhD-studerende og studerende fra hele verden. Vores undervisning er dybt forankret i vores forskning med særlige specialiseringer indenfor globalisering og udvikling, innovation og design, medicinsk samt visuel antropologi. 

Videnskabelige medarbejdere

Name Job title Email Phone Building
Ammann, Theresa Post doc. tammann@cas.au.dk 4235, 130
Andersen, Rikke Sand Lektor rsa@ph.au.dk +4587167984 1260, 113
Beek, Martijn van Lektor mvanbeek@cas.au.dk +4587162119 4236, 111
Bubandt, Nils Ole Professor bubandt@cas.au.dk +4587162116 4236, 120
Chettri, Mona Postdoc mona.chettri@cas.au.dk
Christensen, Søren Rask Videnskabelig assistent src@cas.au.dk
Cova, Victor Sacha Adjunkt vcova@cas.au.dk
Dalsgård, Line Lektor, Ph.d.-programleder ald@cas.au.dk +4587162121 4236, 2.19
Daugbjerg, Mads Lektor, afdelingsleder mads.daugbjerg@cas.au.dk +4587162128 4236, 119
Eilenberg, Michael Lektor etnome@cas.au.dk +4587162172 4236, 215
Gade, Christian B. N. Lektor gade@cas.au.dk +4587163276 4236, 214
Hansen, Anders Sybrandt Lektor etnoash@cas.au.dk +4560662175 1467, 328
Pedersen, Susanne Højlund Lektor etnosh@cas.au.dk +4587162125 4236, 114
Johansen, Mette-Louise Lektor mlej@cas.au.dk +4587162173 4236, 243
Kristensen-McLachlan, Ross Deans Videnskabelig assistent rdkm@cas.au.dk
Louw, Maria E. Lektor etnolouw@cas.au.dk +4587162062 4235, 2.22
Meinert, Lotte Professor lotte.meinert@cas.au.dk
Nielsen, Christian Axboe Lektor christian.a.nielsen@cas.au.dk +4587162241 1461, 625
Otto, Ton Professor ton.otto@cas.au.dk +4587162915 4236, 220
Roepstorff, Andreas Professor andreas.roepstorff@cas.au.dk +4587162124 1483, 319
Rytter, Mikkel Professor MSO mikkel.rytter@cas.au.dk +4525149892
Pallesen, Cecil Marie etnocmsp@cas.au.dk +4587162171 4235, 136
Seeberg, Jens Professor MSO jseeberg@cas.au.dk +4587162117 4235, 234
Selmer, Bodil Lektor bodil.selmer@cas.au.dk +4587162115 4236, 113
Sparre, Sara Lei Adjunkt saraleisparre@cas.au.dk +4561330993 4235, 138
Suhr, Christian Lektor suhr@cas.au.dk +4531600031
Swanson, Heather Anne Lektor ikshswanson@cas.au.dk +4587162954 4236, 112
Tørring, Marie Louise mlt@cas.au.dk +4587162089 4235, 2.26
Vaisman, Noa Adjunkt noa.vaisman@cas.au.dk +4587162848 4235, 224
Vangkilde, Kasper Tang Lektor etnkvangkilde@cas.au.dk +4587162819 4235, 2.28
Vium, Christian Lektor cvium@cas.au.dk +4529802639
Vohnsen, Nina Holm Lektor nina.vohnsen@cas.au.dk +4587162113 4236, 211
Waltorp, Karen Adjunkt etnkw@cas.au.dk 4235, 212
Warner, Cameron Lektor etncw@cas.au.dk +4587162667 4236, 116
du Plessis, Pierre Videnskabelig assistent p.duplessis@cas.au.dk

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Building
Ameso, Edwin Ambani Ph.d.-studerende edwinameso@cas.au.dk
Baann, Cecilie ceciliebaann@cas.au.dk
Bach, Jonas Strandholdt Ph.d.-studerende jsbach@cas.au.dk +4527286259
Bach, Katrine Mandrup Ph.d.-studerende kmbach@cas.au.dk
Baskin, Viktor Ph.d.-studerende viktorbaskin@cas.au.dk
Bjerre Odgaard, Marie Ph.d.-studerende mabo@cas.au.dk
Botelho, Flora Ph.d.-studerende florabotelho@cas.au.dk
Bresciani, Chiara Ph.d.-studerende cbresciani@cas.au.dk
Bune, Julie Nynne Ph.d.-studerende jnb@cas.au.dk
Chahine, Anne Ph.d.-studerende anne.chahine@cas.au.dk
Christensen, Fie Lund Lindegaard Ph.d.-studerende fielund@cas.au.dk
Christiansen, Charlotte Ph.d.-studerende cec@cas.au.dk
Cortês, Carla Mirella De Oliveira Ph.d.-studerende ccortes@cas.au.dk
Elbek, Laust Lund Ph.d.-studerende lelbek@cas.au.dk
Gill, Harmandeep Kaur Ph.d.-studerende hkgill@cas.au.dk
Günther, Jasmin Ii Sabai Ph.d.-studerende jasmin.guenther@cas.au.dk
Helligsøe, Kasper Ph.d.-studerende kph@cas.au.dk
Ismail, Abir Mohamad Ph.d.-studerende ami@cas.au.dk
Iversen, Marie Kølbæk Ph.d.-studerende mki@cas.au.dk
Kayser, Lis Ph.d.-studerende lika@cas.au.dk
Keller, Kirsten Lee Ph.d.-studerende kkeller@cas.au.dk
Kennild, Sidsel Jelved Ph.d.-studerende sik@cas.au.dk
Kieffer-Døssing, Astrid Ph.d.-studerende akd@cas.au.dk
Laursen, Camilla Brændstrup Ph.d.-studerende cbl@cas.au.dk +4522622974
Lehrmann, Malthe Ph.d.-studerende lehrmann@cas.au.dk
Lowe, Sebastian Ph.d.-studerende sebastian.lowe@cas.au.dk
Lund Mortensen, Emilie Ph.d.-studerende elm@cas.au.dk +4526211250
Lykkegård, Jeanette Ph.d.-studerende etnojln@cas.au.dk
Løvschal-Nielsen, Pia Ph.d.-studerende pia.loevschal-nielsen@cas.au.dk +4587162079 4218
Mikkelsen, Thomas Christian Ph.d.-studerende mikkelsentc@cas.au.dk +4521623718
Nielsen, Maria phd-studerende maria.nielsen@cas.au.dk
Nielsen, Stine Hauberg Ph.d.-studerende shn@cas.au.dk
Nymann, Helene Ph.d.-studerende helenenymann@cas.au.dk
Poulsen, Søren Ph.d.-studerende sbp@cas.au.dk
Rasmussen, Amanda Møller Ph.d.-studerende amamolras@cas.au.dk
Schlütter, Mette Ph.d.-studerende memosc@cas.au.dk
Pallesen, Cecil Marie etnocmsp@cas.au.dk +4587162171 4235, 136
Schulz, Savhannah Ph.d.-studerende savhannah@cas.au.dk
Schütt, Morten etnoms@cas.au.dk 4231, 2.51
Skaanes, Thea Ph.d.-studerende thea.skaanes@cas.au.dk +4587162562
Terkelsen, Katrine Duus Ph.d.-studerende katrine.duus@cas.au.dk +4528777912
Thaler, Hanna Ph.d.-stipendiat hthaler@cas.au.dk
Thomsen, Sofie Maj Ph.d.-studerende smthomsen@cas.au.dk
Thygaard-Nielsen, Trine My Ph.d.-studerende thygaard@cas.au.dk
Vejlin, Frederik Ph.d.-studerende f.vejlin@cas.au.dk
Venhovens, Mikel Johannes Hubertus Ph.d.-studerende mjh.venhovens@cas.au.dk
Wainman, Nicholas Rowland Ph.d.-studerende nicholas.wainman@cas.au.dk
Waltz, Miriam Hanna Ancilla Ph.d.-studerende miriamwaltz@cas.au.dk
Wolff, Stina Møldrup Ph.d.-studerende stinawolff@cas.au.dk
Zheng, Yayi Ph.d.-studerende yyz@cas.au.dk

Seneste publikationer

Sort by: Date | Author | Title

Nyheder

22.05.2019 | Arts, Priser, Antropologi

Aarhus-antropolog henter naturviden i Kalahari-ørkenen

Pierre du Plessis fra Aarhus Universitet har brugt et år på at nærstudere naturkendskabet hos bush-folket i Kalahariørkenen i Botswana. Nu vinder han en pris for sit ph.d.-projekt, der gør os klogere på, hvordan indsigten i sandets bevægelser og græssets farve kan spille en vigtig rolle i miljøbeskyttelse.

05.02.2019 | Antropologi

Lis Kayser - New PhD at the Department of Anthropology

Liz Kayser will be working on the project: "Nuclear Waste in French Polynesia: Dealing with Remnants of Times Gone"

30.01.2019 | Antropologi

Sidsel Jelved Kennild - Ny ph.d. ved Afdeling for Antropologi

Sidsel Jelved Kennild skal arbejde på et projekt hvordan et hverdagsliv i fattigdom ser ud for enlige forældre på kontanthjælp og deres børn.

Arrangementer

tir 25 jun
10:00-19:00 | Moesgård Museum
Vi, dyrene // We the animals
Ny studenterudstilling på Moesgaard Museum!