Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Historie og Klassiske Studier

Om Klassiske Studier

Klassiske Studier beskæftiger sig med alle aspekter af den græsk-romerske oldtid: den materielle og visuelle kultur, litteraturen og sproget, ideerne og idealerne. Vi studerer også, hvordan den græsk-romerske kultur interagerer med andre kulturer i middelhavsområdet, og hvordan den bliver overtaget og genfortolket i senere perioder. Klassiske Studier forener to fagtraditioner med forskellige metodiske tilgange: klassisk arkæologi (studiet af antikkens materielle kultur) og klassisk filologi (studiet af græsk og latinsk sprog og litteratur).  

Om Historie

På historiefaget på Aarhus Universitet studeres fortiden for at forstå nutiden. Forståelse af fortiden er det vigtigste spejl, vi benytter, når vi skal forstå os selv og den omverden, der omgiver os. Kendskab til fortiden giver dybde og overblik: vi ser ud over den aktuelle dagsorden og sætter tingene i perspektiv. Historiefaget leverer ikke endelige svar; men det tilbyder en løbende dialog om, hvorfor verden ser ud som den gør, og hvorfor, vi er blevet til dem, vi er.

Videnskabelige medarbejdere

Ved Historie...

Name Job title Email Phone Building
Appel, Charlotte Lektor chap@cas.au.dk +4587162808 1461, 418
Arnorsdottir, Agnes Lektor hisaa@cas.au.dk +4587162183 1461, 425
Bonderup, Gerda Lektor emeritus hisgb@cas.au.dk
Brimnes, Niels Lektor hisnb@cas.au.dk +4587162215 1461, 526
Brædder, Anne Videnskabelig assistent anne.braedder@cas.au.dk +4521657555
Busck, Steen
Bøgh, Anders Lektor emeritus hisab@cas.au.dk +4526178592
Cole, Richard Adjunkt richardcole@cas.au.dk +4587162228 1463, 524
Fink, Jørgen Lektor emeritus hisjf@cas.au.dk +4587161123 1463, 421
Frausing, Mikael Webredaktør hismf@cas.au.dk +4587162209 1463, 415
Gram-Skjoldager, Karen Lektor hiskgs@cas.au.dk +4587162306 1461, 528
Hilson, Mary Professor mary.hilson@cas.au.dk +4587162237 1461, 430
Jensen, Helle Strandgaard Lektor hs.jensen@cas.au.dk +4587162203 1463, 526
Jensen, Mette Frisk Leder af danmarkshistorien.dk hismfj@cas.au.dk +4587162327 1461, 420
Jørgensen, Claus Møller Lektor hiscj@cas.au.dk +4587162218 1461, 522
Kansteiner, Wulf Professor MSO wk@cas.au.dk +4587162195 1461, 521
Koefoed, Nina Javette Lektor hisnk@cas.au.dk +4587162198 1461, 520
Krasilnikoff, Jens Lektor hisjk@cas.au.dk +4587162189 1461, 423
Magnusdottir, Rosa Lektor slarm@cas.au.dk +4587162319 1461, 426
Marquardt, Ole Lektor emeritus olemarq@cas.au.dk +4587161123 1463, 421
Netterstrøm, Jeppe Büchert Lektor hisjbn@cas.au.dk +4587162204 1461, 422
Nygaard, Bertel Lektor, forskningsprogramleder bertel.nygaard@cas.au.dk +4587162225 1461, 524
Olesen, Niels Wium Lektor hisnwo@cas.au.dk +4587162192 1461, 518
Olesen, Thorsten Borring Professor histbo@cas.au.dk +4587162208 1461, 530
Petersen, Erik Strange Lektor emeritus hisesp@cas.au.dk
Poulsen, Bjørn Professor hisbp@cas.au.dk +4587162184 1461, 4. sal, 424
Rasmussen, Carsten Porskrog Adjungeret professor +4573121400
Rom-Jensen, Byron Zachary Postdoc bzrj@cas.au.dk 1461, 421
Sandberg, Pete Postdoc petesandberg@cas.au.dk
Sobotkova, Adéla Lektor adela@cas.au.dk +4587162317 1463, 522
Sørensen, Anne Forsker hisais@cas.au.dk +4587162212 1461, 525
Thelle, Mikkel Lektor iksmikkel@cas.au.dk +4587162206 1461, 428
Witcombe, Nicola Anne Projektkoordinator nwitcombe@cas.au.dk +4587161959 1461, 415
Østergaard, Uffe Adjungeret professor uffe@cas.au.dk +4529458584

Ved Klassiske Studier...

Name Job title Email Phone Building
Barfod, Gry Adjunkt grybarfod@geo.au.dk +4587156276 1672
Birch, Thomas Adjunkt t.birch@cas.au.dk +4587162546 4230, 226
Blömer, Michael Adjunkt michael.bloemer@cas.au.dk 1461, 330
Bobou, Olympia Videnskabelig assistent olympia.bobou@cas.au.dk +4587163424 1463, 425
Brandt, Luise Ørsted Adjunkt luise.brandt@cas.au.dk 4230
Croix, Sarah Adjunkt marksc@cas.au.dk +4587162058 4215, 119
Deckers, Pieterjan Sylvin Postdoc pdeckers@cas.au.dk
Dickenson, Christopher Paul Adjunkt christopher.dickenson@cas.au.dk +4587162543 4230, 224
Djurslev, Christian Thrue Postdoc ctd@cas.au.dk +4587162336 1461, 321
Donnellan, Lieve Adjunkt l.donnellan@cas.au.dk +4587162346 1463, 318
Hass, Trine Arlund Postdoc klftjah@cas.au.dk
Hinge, George Lektor george.hinge@cas.au.dk +4587162337 1461, 322
Holdridge, Genevieve Safi Postdoc g.holdridge@geo.au.dk 1672, 121
Horster, Camilla Adjunkt horster@cas.au.dk +4587162224 1461, 325
Højte, Jakob Munk Lektor klajh@cas.au.dk +4587162801 1414, 115
Intagliata, Emanuele Ettore Adjunkt e.e.intagliata@cas.au.dk
Jensen, Jesper Vestergaard Videnskabelig assistent j.v.jensen@cas.au.dk
Kristensen, Nathalia Videnskabelig assistent nbkristensen@cas.au.dk 1463, 426
Kristensen, Troels Myrup Lektor, forskningsprogramleder tmk@cas.au.dk +4587162043 1461, 320
Kristiansen, Søren Munch Lektor smk@geo.au.dk +4587156436 1672, 117
Lauridsen, Line Korsholm Videnskabelig assistent lkl@cas.au.dk
Lesher, Charles Professor lesher@geo.au.dk +4587156369 1672
Mortensen, Eva Videnskabelig assistent klaem@cas.au.dk +4587162221 4230
Møller Christensen, Dorthe Studieadjunkt dorthemchristensen@cas.au.dk +4587162394 1461, 328
Nørskov, Vinnie Lektor klavn@cas.au.dk +4587162801 1414, 115
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 1522, 328
Pade, Marianne oldmp@cas.au.dk
Pikiraya, Innocent Gæsteprofessor
Poulsen, Birte Lektor klabp@cas.au.dk +4587162139 1461, 324
Poulsen, Bjørn Professor hisbp@cas.au.dk +4587162184 1461, 4. sal, 424
Raja, Rubina Professor rubina.raja@cas.au.dk +4587162046 1461, 326
Rüpke, Jörg Adjungeret professor joerg.ruepke@uni-erfurt.de
Saxkjær, Sine Grove Postdoc klasgs@cas.au.dk
Schou, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Sulas, Federica Adjunkt sulas@cas.au.dk +4587162546 4230, 226
Thomsen, Rikke Randeris Videnskabelig assistent rikke.thomsen@cas.au.dk 1463, 426
Wouters, Barbora Postdoc bwouters@cas.au.dk

Ved danmarkshistorien.dk...

Name Job title Email Phone Building
Frausing, Mikael Webredaktør hismf@cas.au.dk +4587162209 1463, 415
Jensen, Mette Frisk Leder af danmarkshistorien.dk hismfj@cas.au.dk +4587162327 1461, 420
Sørensen, Anne Forsker hisais@cas.au.dk +4587162212 1461, 525

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Building
Andersen, Sandy Ph.d.-stipendiat filsa@cas.au.dk +4528430001
Borggaard, Anders Kirk Ph.d.-studerende a.kirk@cas.au.dk
Christensen, Andres Wulff Vissing Ph.d.-studerende awvc@cas.au.dk
Christensen, Mads Østerlund Ph.d.-studerende moch@cas.au.dk
Christensen, Steffen Lind Ph.d.-studerende slc@cas.au.dk
Crone, Katrine Ph.d.-studerende kcp@cas.au.dk +4587162238
Dahlström, Hanna Sofia Strandmark Ph.d.-studerende hanna.dahlstrom@cas.au.dk +4523242520
Dyrmann, Kristine Ph.d.-studerende kristine.dyrmann@cas.au.dk +4587162598 1463, 526
Egelund Hejlskov, Line Ph.d.-studerende lineegelund@cas.au.dk
Gundersen, Olav Elias Ph.d.-studerende olav.elias.gundersen@cas.au.dk
Haase, Kirstine Ph.d.-studerende kirha@cas.au.dk
Hoffmann, Sanne Ph.d.-studerende shoffmann@cas.au.dk
Holmqvist, Silke Ph.d.-studerende sh@cas.au.dk
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Høghøj, Mikkel Ph.d.-studerende hismh@cas.au.dk +4531414165
Jakobsen, Rasmus Skovgaard Ph.d.-studerende rasja@cas.au.dk 1463, 530
Jørgensen, Christian Svejgård Lunde Ph.d.-studerende christiansvejgaard@cas.au.dk
Klockmann, Jette Baagø Ph.d.-studerende jette.klockmann@cas.au.dk
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Olesen, Simon Mølholm Ph.d.-studerende hissmo@cas.au.dk
Pedersen, Maria Nørby Ph.d.-studerende manp@cas.au.dk
Petersen, Nora Ph.d.-studerende nmp@cas.au.dk
Peterson, Alex Ph.d.-studerende alex.h.peterson@cas.au.dk
Rasmussen, Leonora Lottrup Ph.d.-studerende hisllr@cas.au.dk
Rastén, Simon Ph.d.-studerende simon.rasten@cas.au.dk
Reinhardt-Larsen, Jon Ph.d.-studerende jrl@cas.au.dk
Ringskou, Christian Ph.d.-studerende cr@cas.au.dk 1463, 530
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Seidenfaden, Emil Eiby Ph.d.-studerende emilse@cas.au.dk
Staffensen, Karoline Baden Ph.d.-studerende kabast@cas.au.dk
Steding, Julia Ph.d.-studerende j.steding@cas.au.dk
Thomsen, Jonas Thorup Ph.d.-studerende jtt@cas.au.dk
Thomsen, Kristine Damgaard Ph.d.-studerende kthomsen@cas.au.dk
Tipsmark, Kasper Steenfeldt Ph.d.-studerende tipsmark@cas.au.dk
Trant, Pernille Lærke Krantz Ph.d.-studerende pernilletrant@geo.au.dk +4561300129 1672, 215
Vognsen, Frederik Lynge Ph.d.-studerende hisfvh@cas.au.dk
Yding, Mads Ph.d.-studerende msy@cas.au.dk +4587162778

NYHEDER

10.04.2019 | Historie og Klassiske Studier

Danmarkshistorien.dk fejrer 10-års jubilæum

 Den 14. maj 2019 er det ti år siden, at danmarkshistorien.dk gik i luften. I den anledning holder Danmarkshistorien et jubilæums-arrangement, hvor de med et fagligt program sætter fokus på digital historie og forskningsformidling.   Find invitation og program i arrangementskalenderen eller via dette…

De to forskere få overrakt prisen (Foto: Poul Duedahl).

01.04.2019 | Priser, Historie og Klassiske Studier, Arts

AU-historikere leverer Årets Historiske Forskningsresultat 2019

Niels Wium Olesen og Thorsten Borring Olesens bogværk ”De danske ministerier 1972-1993” er ved festivalen Historiske Dage i København blevet kåret til Årets historiske forskningsresultat.

15.03.2019 | Arts, Priser, Historie og Klassiske Studier

Niels Wium Olesen indstillet til Læsernes bogpris 2019

ARRANGEMENTER

ons 24 apr
14:15-15:30 | Aarhus University, Nobelparken, Jens Chr. Skous Vej 5, Building 1461, room 516
Playing with History: Technology, Toys, and the Material Turn
Meredith Bak, PhD, Assistant Professor of Childhood Studies (Rutgers University)
tor 25 apr
13:00-16:00 | Aarhus University, Building1461 room 516
Research Seminar: Governing Mobile Peoples
Dr. Robert Fletcher, University of Warwick and Dr. Søren Rud, University of Copenhagen
fre 26 apr
13:15-16:15 | Aarhus University, Auditorium 2 in Building 1441 - room 112, Taasingegade 3, 8000 Aarhus C
PHD DEFENCE - Emil Eiby Seidenfaden
MA Emil Eiby Seidenfaden will be defending his dissertation