Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Historie og Klassiske Studier

Om Klassiske Studier

Klassiske Studier beskæftiger sig med alle aspekter af den græsk-romerske oldtid: den materielle og visuelle kultur, litteraturen og sproget, ideerne og idealerne. Vi studerer også, hvordan den græsk-romerske kultur interagerer med andre kulturer i middelhavsområdet, og hvordan den bliver overtaget og genfortolket i senere perioder. Klassiske Studier forener to fagtraditioner med forskellige metodiske tilgange: klassisk arkæologi (studiet af antikkens materielle kultur) og klassisk filologi (studiet af græsk og latinsk sprog og litteratur).  

Om Historie

På historiefaget på Aarhus Universitet studeres fortiden for at forstå nutiden. Forståelse af fortiden er det vigtigste spejl, vi benytter, når vi skal forstå os selv og den omverden, der omgiver os. Kendskab til fortiden giver dybde og overblik: vi ser ud over den aktuelle dagsorden og sætter tingene i perspektiv. Historiefaget leverer ikke endelige svar; men det tilbyder en løbende dialog om, hvorfor verden ser ud som den gør, og hvorfor, vi er blevet til dem, vi er.

Videnskabelige medarbejdere

Ved Historie...

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Appel, Charlotte Lektor chap@cas.au.dk +4587162808 1461, 418
Arnorsdottir, Agnes Lektor hisaa@cas.au.dk +4587162183 1461, 425
Brimnes, Niels Lektor hisnb@cas.au.dk +4587162215 1461, 526
Cole, Richard Adjunkt richardcole@cas.au.dk +4587162228 1463, 524
Gram-Skjoldager, Karen Lektor hiskgs@cas.au.dk +4587162306 1461, 528
Hellenes, Andreas Mørkved Postdoc amh@cas.au.dk +4745225586 1461, 421
Hermankova, Petra Postdoc petra.hermankova@cas.au.dk 1463, 421
Hilson, Mary Professor mary.hilson@cas.au.dk +4587162237 1461, 430
Høghøj, Mikkel Ekstern lektor hismh@cas.au.dk +4531414165
Jensen, Helle Strandgaard Lektor hs.jensen@cas.au.dk +4587162203 1463, 526
Jensen, Mette Frisk Seniorrådgiver, ph.d., leder af danmarkshistorien.dk hismfj@cas.au.dk +4587162327 1461, 420
Jørgensen, Claus Møller Lektor hiscj@cas.au.dk +4587162218 1461, 522
Kansteiner, Wulf Professor MSO wk@cas.au.dk +4587162195 1461, 521
Kase, Vojtech Postdoc kase@cas.au.dk 1463, 528
Kjærsgaard, Simon Ege Dahl Videnskabelig assistent sedk@cas.au.dk 1461, 415
Koefoed, Nina Javette Lektor hisnk@cas.au.dk +4587162198 1461, 520
Krasilnikoff, Jens Lektor hisjk@cas.au.dk +4587162189 1461, 423
Magnúsdóttir, Rósa Lektor slarm@cas.au.dk +4587162319 1461, 426
Marquardt, Ole Lektor emeritus olemarq@cas.au.dk +4587162187 1463, 422
Netterstrøm, Jeppe Büchert Lektor hisjbn@cas.au.dk +4587162204 1461, 422
Nielsen, Christian Axboe Lektor christian.a.nielsen@cas.au.dk +4587162241 1461, 625
Nyegaard, Niels Videnskabelig assistent niny@cas.au.dk 1463, 628
Nygaard, Bertel Lektor, forskningsprogramleder bertel.nygaard@cas.au.dk +4587162225 1461, 524
Olesen, Niels Wium Lektor hisnwo@cas.au.dk +4587162192 1461, 518
Olesen, Thorsten Borring Professor histbo@cas.au.dk +4587162208 1461, 530
Ostoic, Antonio Rivero Postdoc jaro@cas.au.dk 1463, 421
Poulsen, Bjørn Professor hisbp@cas.au.dk +4587162184 1461, 424
Rasmussen, Carsten Porskrog Adjungeret professor +4573121400
Rom-Jensen, Byron Zachary Postdoc bzrj@cas.au.dk 1461, 421
Sandberg, Pete Postdoc petesandberg@cas.au.dk +4526376941 1463, 528
Sobotkova, Adéla Lektor adela@cas.au.dk +4587162317 1463, 522
Staffensen, Karoline Baden Ph.d.-studerende kabast@cas.au.dk
Sørensen, Anne Seniorrådgiver hisais@cas.au.dk +4550177474 1461, 525
Thelle, Mikkel Lektor iksmikkel@cas.au.dk +4587162206 1461, 428
Witcombe, Nicola Anne Projektkoordinator nwitcombe@cas.au.dk +4587161959 1461, 415
Østergaard, Uffe Adjungeret professor uffe@cas.au.dk +4529458584

Ved Klassiske Studier...

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Birch, Thomas Adjunkt t.birch@cas.au.dk +4587162546 4230, 226
Blömer, Michael Adjunkt michael.bloemer@cas.au.dk +4587162543 4230, 224
Bobou, Olympia Videnskabelig assistent olympia.bobou@cas.au.dk +4587163424 1463, 425
Croix, Sarah Adjunkt marksc@cas.au.dk +4587162058 4230, 227
Deckers, Pieterjan Sylvin Postdoc pdeckers@cas.au.dk +4587162541 4230, 227
Dickenson, Christopher Paul Adjunkt christopher.dickenson@cas.au.dk +4587162543 4230, 224
Djurslev, Christian Thrue Adjunkt ctd@cas.au.dk 1461, 321
Donnellan, Lieve Adjunkt l.donnellan@cas.au.dk +4587162346 1463, 318
Hannestad, Lise Professor emeritus lisehannestad@cas.au.dk
Hannestad, Niels Professor emeritus klanh@cas.au.dk +4587162049
Hass, Trine Arlund Postdoc klftjah@cas.au.dk 1461, 321
Hastrup, Helene Blinkenberg Ekstern lektor klahbh@cas.au.dk +4587162047 1463, 428
Hinge, George Lektor george.hinge@cas.au.dk +4587162337 1461, 322
Intagliata, Emanuele Ettore Adjunkt e.e.intagliata@cas.au.dk +4587162539 4230, 225
Jensen, Jesper Vestergaard Videnskabelig assistent j.v.jensen@cas.au.dk 1463, 426
Johnson, Ditte Kvist Videnskabelig assistent dittejohnson@cas.au.dk +4587163424 1463, 425
Kristensen, Nathalia Videnskabelig assistent nbkristensen@cas.au.dk 1463, 426
Kristensen, Troels Myrup Lektor, forskningsprogramleder tmk@cas.au.dk +4587162043 1461, 320
Lauridsen, Line Korsholm Videnskabelig assistent lkl@cas.au.dk +4587162541 4230, 227
Møller Christensen, Dorthe Studieadjunkt dorthemchristensen@cas.au.dk +4587162394 1461, 328
Nørskov, Vinnie Lektor klavn@cas.au.dk +4587162801 1414, 115
Ostenfeld, Erik Nis Lektor emeritus oldeo@cas.au.dk +4587162187 1463, 422
Pade, Marianne Professor pade@cas.au.dk 1461, 330
Poulsen, Birte Lektor klabp@cas.au.dk +4587162139 1461, 324
Poulsen, Bjørn Professor hisbp@cas.au.dk +4587162184 1461, 424
Raja, Rubina Professor rubina.raja@cas.au.dk +4587162046 1461, 326
Rüpke, Jörg Adjungeret professor joerg.ruepke@uni-erfurt.de
Saxkjær, Sine Grove Postdoc klasgs@cas.au.dk +4587162538 4230, 223
Sindbæk, Søren Michael Professor MSO farksms@cas.au.dk +4540878334 4230, 228
Sulas, Federica Adjunkt sulas@cas.au.dk +4587162546 4230, 226

Ved danmarkshistorien.dk...

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Jensen, Mette Frisk Seniorrådgiver, ph.d., leder af danmarkshistorien.dk hismfj@cas.au.dk +4587162327 1461, 420
Sørensen, Anne Seniorrådgiver hisais@cas.au.dk +4550177474 1461, 525

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Sandy Ph.d.-stipendiat filsa@cas.au.dk +4528430001
Borggaard, Anders Kirk Ph.d.-studerende a.kirk@cas.au.dk 1461, 315
Bruns, Elizabeth Ph.d.-studerende elbruns@cas.au.dk
Christensen, Andres Wulff Vissing Ph.d.-studerende awvc@cas.au.dk 1463, 624
Christensen, Julie Lejsgaard Ph.d.-studerende jlch@cas.au.dk 1461, 315
Christensen, Mads Østerlund Ph.d.-studerende moch@cas.au.dk 1461, 315
Christensen, Rasmus Ph.d.-studerende rch@cas.au.dk +4587162764 1463, 619
Christensen, Steffen Lind Ph.d.-studerende slc@cas.au.dk 1463, 624
Crone, Katrine Ph.d.-studerende kcp@cas.au.dk +4587162238 1463, 523
Dahlström, Hanna Sofia Strandmark Ph.d.-studerende hanna.dahlstrom@cas.au.dk +4587162542 4230, 220
Dyrmann, Kristine Ph.d.-studerende kristine.dyrmann@cas.au.dk +4587162598 1463, 526
Egelund Hejlskov, Line Ph.d.-studerende lineegelund@cas.au.dk
Gundersen, Olav Elias Ph.d.-studerende olav.elias.gundersen@cas.au.dk
Haase, Kirstine Ph.d.-studerende kirha@cas.au.dk +4587162538 4230, 220
Hoffmann, Sanne Ph.d.-studerende shoffmann@cas.au.dk 1461, 315
Holmqvist, Silke Ph.d.-studerende sh@cas.au.dk 1463, 525
Hrnjic, Mahir Ph.d.-studerende mahir.hrnjic@cas.au.dk
Jørgensen, Christian Svejgård Lunde Ph.d.-studerende christiansvejgaard@cas.au.dk
Klockmann, Jette Baagø Ph.d.-studerende jette.klockmann@cas.au.dk
Krammer-Haßler, Mikkel Weel Ph.d.-studerende mwk@cas.au.dk
Larsen, Johan Sandvang Ph.d.-studerende jslarsen@cas.au.dk
Marriott Webb, Holly Ph.d.-studerende hmw@cas.au.dk 1463, 525
Olesen, Simon Mølholm Ph.d.-studerende hissmo@cas.au.dk +4587162305 1463, 617
Pedersen, Maria Nørby Ph.d.-studerende manp@cas.au.dk 1463, 622
Petersen, Nora Ph.d.-studerende nmp@cas.au.dk
Peterson, Alex Ph.d.-studerende alex.h.peterson@cas.au.dk 1461, 315
Piorr, Mirja 1463, 628
Rasmussen, Leonora Lottrup Ph.d.-studerende hisllr@cas.au.dk 1463, 622
Rastén, Simon Ph.d.-studerende simon.rasten@cas.au.dk
Reinhardt-Larsen, Jon Ph.d.-studerende jrl@cas.au.dk +4587162238 1463, 523
Ringskou, Christian Ph.d.-studerende cr@cas.au.dk 1463, 530
Sauer, Nikoline Ph.d.-studerende nsp@cas.au.dk
Schlosser Schmidt, Sally PhD sss@cc.au.dk 1463, 622
Staffensen, Karoline Baden Ph.d.-studerende kabast@cas.au.dk
Steding, Julia Ph.d.-studerende j.steding@cas.au.dk 1461, 315
Thomsen, Jonas Thorup Ph.d.-studerende jtt@cas.au.dk 1463, 621
Tipsmark, Kasper Steenfeldt Ph.d.-studerende tipsmark@cas.au.dk 1463, 621
Trant, Pernille Lærke Krantz Ph.d.-studerende pernilletrant@geo.au.dk 1672, 215
Upham, Tonicha Mae Ph.d.-studerende tonichaupham@cas.au.dk
Vognsen, Frederik Lynge Ph.d.-studerende hisfvh@cas.au.dk +4587162305 1463, 617
Yding, Mads Ph.d.-studerende msy@cas.au.dk +4587162764 1463, 619

NYHEDER

14.11.2019 | Kursus, Arkæologi, Historie og Klassiske Studier

Open for applications: Approaching pottery studies: current perspectives and future directions (PhD Course, Graduate School, Arts at Aarhus University)

The course will offer research-led teaching on methods and techniques for the study of pottery and will focus on two main objectives: To investigate the importance of pottery study for archaeological research, and to explore and discuss traditional and innovative approaches to ceramic analysis.

07.11.2019 | Historie og Klassiske Studier

Bureaucracy - A documentary by Richard Cole

Funded by Aarhus University Research Foundation Richard Cole and Alexis Hatto has produced a documentary on bureaucracy

31.10.2019 | Konference, Arkæologi, Historie og Klassiske Studier

Call for papers (extended deadline): Anomalocivitas (28–29 May 2020)

Conference organised by Rubina Raja and Søren M. Sindbæk Centre for Urban Network Evolutions, Aarhus University.

ARRANGEMENTER

tir 10 dec
10:00-15:00 | 1485-123 (NobelSALEN)
CEDHAR Christmas Showcases and Glögg
If you are wondering what to do the 10th of December between 13:00-15:00, wonder no more! We will celebrate the end of year showcases at CEDHAR. We will have our curiosity awakened in a friendly atmosphere - and there is going to be Glögg
tir 10 dec
13:00-14:00 | Centre for Urban Network Evolutions (UrbNet), Aarhus University, Moesgård Allé 20, 8270 Højbjerg, Denmark (Building 4230-232).
UrbNet lecture: Theorizing the urban in central Italy c 200 BCE to 20 CE
Lecture by Visiting Professor Christopher Smith (University of St Andrews).
tir 17 dec
13:15-16:15 | Aarhus Universitet, Lille Juridisk, Bartholins Allé 13, Bygning 1342, lokale 455.
Phd-forsvar: Leonora Lottrup Rasmussen
De fattiges ret. Forhandlinger af socialt med-borgerskab som status og praksis i stat og kommune, 1849 - 1892