Forskningsområder
Jeg bedriver etnografisk forskning i krydsfeltet mellem migration og lokalsamfund med særligt fokus på hverdagens møder i danske landdistrikter mellem etablerede lokalbefolkninger og forskellige former for nytilkomne, såsom flygtninge, asylansøgere og udflyttede statsligt ansatte
Regional specialisering: Danmark, Skandinavien, landdistrikter, Lolland
Tematisk specialisering: Migration, flygtninge, asylcentre og asylansøgere, integration, velfærdsstaten, familie, børn og unge, domestiske rutiner, lokalsamfund, naboskab, social inklusion og eksklusion, det hverdagslige møde mellem migranter og lokale indbyggere i danske landdistrikter, udflytning af statslige arbejdspladser
Metodisk specialisering: Antropologi, etnografi, deltagerobservation, kvalitative interviews
Social impact
- Baseret på publicerede resultater fra mit forskningsprojekt om udflytningen af statslige arbejdspladser fra København til de danske landdistrikter og yderområder (2019-2022) stiller det danske politiske parti Danmarksdemokraterne et ’Forslag til folketingsbeslutning’, med direkte reference til forskningsprojektets hovedfund og anbefalinger. Forslaget drejer sig om ”Beslutningsforslag nr. B71 – Forslag til folketingsbeslutning om, at udflyttede statslige arbejdspladser får mulighed for at fravælge at anvende statslige indkøbs- og serviceaftaler”, fremsat 15. november 2024, og sat til 1. behandling i Folketingssalen 18. februar 2025:
https://www.ft.dk/ripdf/samling/20241/beslutningsforslag/b71/20241_b71_som_fremsat.pdf
https://www.ft.dk/samling/20241/beslutningsforslag/B71/index.htm
- Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) anvender min forskningscase (2015-18) omhandlende asylcenter-naboskab i Jelling som et eksempel på humanistisk forskning med samfunds-impact. Læs DFF-pjecen om samfunds-impact og om min forskning, og se DFF's korte dokumentar om min forskningscase fra Jelling:
https://dff.dk/om-fonden/publikationsliste/2017/september/innovation-refleksion-og-sammenhaengskraft/
https://www.youtube.com/watch?v=tKDnw1XSuTw
- Det Humanistiske Fakultet, Københavns Universitet, har anvendt min forskning som et eksempel på den impact, forskere har i samfundet. Læs HUM-udgivelsen om social impact, indeholdende min forskningscase (2015-18) fra Jelling - 'Asylcentret som just another local institution':
https://humanities.ku.dk/collaboration/impact/pdf/Impact_cases_august_17.pdf (PDF)