Arkæologistuderende modtager Dronning Margrethe II´s rejselegat
Emil Klitgaard Alslev, kandidatstuderende i klassisk arkæologi modtager Dronning Margrethe II`s rejselegat. Legatet bliver overrakt ved AU´s årsfest den 11. september.
Emil Klitgaard Alslev arbejder med at forstå, hvordan mennesker organiserede produktion, dyrehold og udnyttelse af naturressourcer i den antikke græsk-romerske verden. Gennem sit studie har han udviklet en særlig interesse for digitale metoder i arkæologien, herunder GIS-analyser og landskabsopmåling, som han blandt andet har anvendt i feltarbejde ved de græske-danske udgravninger i oldtidsbyen Kalydon i Grækenland. Et studieophold ved University of Exeter i England har desuden styrket hans kompetencer inden for bioarkæologi og landskabsarkæologiske metoder. Han bruger sine kompetencer som instruktor i de arkæologiske introduktionsfag for nye studerende på Klassisk arkæologi og som studentermedhjælper ved AU Bygninger.
I sit bachelorprojekt undersøgte Emil Klitgaard Alslev arkæologiske spor efter fiskeopdræt i den romerske verden. Her kombinerede han arkæologiske, historiske og miljømæssige perspektiver til at belyse en relativt overset side af antikkens dyrehold og produktion. Gennem sin kandidatuddannelse arbejder han videre med disse temaer.
Med Dronning Margrethe II’s rejselegat får Emil Klitgaard Alslev mulighed for et studieophold i Grækenland med tilknytning til Det Danske Institut i Athen i forbindelse med hans videre studier.
Fakta om Dronning Margrethe II's rejselegat
- Rejselegatet blev indstiftet i 2010 som en gave til Hendes Majestæt Dronning Margrethe i anledning af Dronningens 70 års fødselsdag.
- På Aarhus BSS og Arts går legatet til studerende ved statskundskab og arkæologi – de fag, som Hendes Majestæt selv læste i sin tid som studerende på Aarhus Universitet i 1961-1962. Der er ingen krav til studieretningen på henholdsvis Faculty of Health, Faculty of Natural Science og Faculty of Technical Science.
- Hensigten med legatet på 25.000 kroner er at gøre det muligt for legatmodtagerne at studere i udlandet i forbindelse med deres studier på Aarhus Universitet.