Åbent hus på Masteruddannelsen i humanistisk sundhedsvidenskab og praksisudvikling
Følg en hel dag på uddannelsen sammen med de nuværende studerende, og få på den måde en forsmag på, hvad det vil sige at læse uddannelsen.
Oplysninger om arrangementet
Tidspunkt
Sted
Bygning 1481/lokale 239, Jens Chr. Skous Vej 4, 8000 Aarhus C
Er du interesseret i praksisudvikling inden for sundhedsprofessionerne? Ønsker du at oparbejde nye kompetencer i tværfagligt arbejde? Nye indsigter i etik og værdier? Ønsker du nye perspektiver på praksis og indsigt i de spændende potentialer for sundhedsfremmende praksis, der ligger i samarbejder, der går på tværs af f.eks. sundhedsinstitutioner og andre aktører, der arbejder med sundhedsfremme, såsom kulturinstitutioner?
Så kom til Åbent hus på Masteruddannelsen i humanistisk sundhedsvidenskab og praksisudvikling på Aarhus Universitet.
Her følger du en hel dag på uddannelsen sammen med de nuværende studerende og får på den måde indblik i livet som masterstuderende. Vi trakterer med en let frokost og kaffe, frugt og kage. Ved tilmelding gives der adgang til forelæsningernes tekstmateriale.
Der er et begrænset antal pladser. Tilmeldingen er gratis, men forpligtende. Vi beder om at kun reelt interesserede personer tilmelder sig.
Program
09.15 – 12.00 | Patologi og potentiale – Sygdom og sundhed i fænomenologisk perspektiv I denne forelæsning lægger vi et fænomenologiske perspektiv på sygdom og sundhed. En af fænomenologiens store forcer er dens begreb om mulighed og evne til at beskrive – meget minutiøst – hvordan meningsfulde handlemuligheder konstitueres i vores livsverdener. Dette er særligt interessant i en medicinsk sammenhæng, hvor der er fare for, at det kliniske blik på sygdom medfører en patologisering af hele det menneske, der er ramt af sygdommen. Vi vil i denne sammenhæng bruge fænomenologiske greb til at pege på potentialerne, der gemmer sig bag patologierne med særlig anknytning til demens og overvægt. Udover en indføring i nøglebegreber fra teksterne, vil jeg påpege, hvorledes fænomenologiens blik for ”mulighed” skal bidrage til praksisudvikling i et større forsknings- og udviklingsprojekt, som jeg er forskningsleder på: Mulighedernes vinduer: Hverdagskreativitet som gundvilkår og ressource i livet med demens.
|
12.00-13.15 | Frokostpause med let tapas-anretning |
13.15 – 15.00 | Kultur og Sundhed – Et tværfagligt felt På kultur- og sundhedsområdet findes forskellige videnskabsområder med forskellige perspektiver på viden og sundhed. Forelæsningen introducerer disse perspektiver og giver en overordnet forståelse af det tværfaglige område kultur og sundhed med vægt på Norden og Storbritannien og forskellige vigtige domæner på området præsenteres. Forelæsningen introducerer kultur- og sundhedsfeltet, som er et tværfagligt felt, der omfatter forskellige metoder til at tilegne sig viden med rødder i forskellige discipliner, og som kombinerer målemetoder fra medicin og sundhedsvidenskab med kvalitative, fortolkende perspektiver fra humaniora. Forelæsningen giver indblik i disse perspektiver og præsenterer desuden nogle konkrete projekter inden for kultur- og sundhedsområdet.
|
15.15 – 16.00 | Information om masteruddannelsen til interesserede gæster |
Har du spørgsmål?
Har du spørgsmål til uddannelsen eller til Åbent hus-arrangementet, kan du kontakte uddannelsens faglige koordinator, lektor Rasmus Dyring, på filrd@cas.au.dk.