Aarhus Universitets segl

Afdeling for
Filosofi og Idehistorie

Om afdelingen

Afdelingen for filosofi og idehistorie huser i alt ca. 60 ansatte og udgør et af Nordens stærkeste faglige miljøer, når det gælder forskning og undervisning i grundlæggende spørgsmål om menneskets forhold til natur, samfund og sig selv.

Profil
Takket være filosofiens universelle karakter er filosofferne involveret i et bredt felt af forskellige forskningsprojekter og -interesser, der spænder fra eksempelvis temaer om livskvalitet, menneskesyn og etik til spørgsmål angående teknologivurdering, vidensformer og metafysik. Idéhistorikere bidrager på forskellig vis til den kulturelle, politiske og videnskabelige selvforståelse. Idéhistorie profilerer og fordyber den kollektive historie, ofte ved at identificere en horisont, der skaber overblik i ellers diffuse og komplekse sammenhænge. Som akademisk fag er idéhistorie unikt i Danmark.

Afdelingen præges af en verdensvendt, internationalt orienteret og åben selvforståelse, der kommer til udtryk ved et stort antal af aktuelle tværfaglige projekter og eksterne forskningsbevillinger samt et bogstaveligt talt globalt netværk. Afdelingen har forsknings- og undervisningsaftaler indenfor og udenfor ARTS. Vi er både traditionsbevidste og nutidsorienterede; og vi mener, at kun ved at kombinere begge dele er det muligt at realisere den indsigt, der er nødvendig for at kunne orientere sig i fremtiden.

Undervisning
Afdelingen huser forskellige uddannelser på både BA-og MA-niveau. Afdelingen har en intern politik for ph.d.-uddannelsen afstemt med fakultetets ph.d.-skole. Derudover udbydes p.t. to Master-uddannelser samt enkelte moduler i EVU-regi.

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Casper Lektor ideca@cas.au.dk +4587162893 1465, 626
Becker, Anna Katharina Professor MSO anna.becker@cas.au.dk +4587162246 1465, 625
Bek-Thomsen, Jakob Lektor, Ph.d.-programleder, Viceinstitutleder idejbt@cas.au.dk +4587162285 1465, 624
Bjerring, Jens Christian Lektor, forskningsprogramleder filjcb@cas.au.dk +4527287044 1467, 621
Brock, Steen Lektor filsb@cas.au.dk +4587162265 1467, 523
Busch, Jacob Lektor filjab@cas.au.dk +4593521909 1467, 524
Büter, Anke Lektor abueter@cas.au.dk +4587162526 1467, 519
Christiansen, Christian O. Lektor idecoc@cas.au.dk +4587162278 1465, 630
Dige, Morten Lektor filmd@cas.au.dk +4587162263 1467, 525
Dyring, Rasmus Lektor filrd@cas.au.dk +4551788292 1465, 618
Fabian, Louise Lektor idelfl@cas.au.dk +4587162658 1465, 628
Fazekas, Peter Lektor peter.fazekas@cas.au.dk 1467, 221
Fink, Hans Docent emeritus filhf@cas.au.dk +4526177213 1467, 528
Gundersen, Lars Bo Lektor fillg@cas.au.dk +4587162274 1465, 615
Hatherley, Joshua James Postdoc jhatherley@cas.au.dk +4587150183 1467, 530
Holm, Andreas Beck Lektor anbh@cas.au.dk +4587162294 1467, 625
Jensen, Uffe Juul Professor emeritus filujj@cas.au.dk +4520227691
Jeppesen, Morten Haugaard Lektor idemhj@cas.au.dk +4587162268 1467, 626
Jørgensen, Dorthe Lektor idedj@cas.au.dk +4587162284 1465, 623
Knudsen, Nicolai Krejberg Adjunkt knudsen@cas.au.dk +4587159681
Kreis, Guido Lektor guido.kreis@cas.au.dk +4587162136 1467, 624
Langballe, Niels Wilde Postdoc filnwl@cas.au.dk +4587162761 1467, 528
Latham, Andrew James AIAS-PIREAU Fellow andrew.latham@aias.au.dk
Lindgren, Lukas Oliver Videnskabelig assistent lukas.lindgren@cas.au.dk
Mattingly, Cheryl Professor au478335@cas.au.dk
Mau, Søren Postdoc mau@cas.au.dk +4587159682 1467, 219
Morsing, Ole Lektor emeritus ideom@cas.au.dk +4526173478
Munch, Lauritz Aastrup Postdoc laumu@cas.au.dk +4520839162
Munk, Karen Lektor emerita filkpm@cas.au.dk +4520127996
Nielsen, Thor Hennelund Postdoc hennelund@cas.au.dk +4587150184 1467, 530
Olesen, Anne Marie Afdelingskonsulent filamo@cas.au.dk +4593522554 1467, 628
Panetta, Odile Liliana Postdoc odile.panetta@cas.au.dk +4587150093 1465, 619
Quick, Oliver Postdoc osquick@cas.au.dk 1467, 223
Rasmussen, Anders Moe Lektor filamr@cas.au.dk +4587162281 1467, 526
Rodogno, Raffaele Lektor filrr@cas.au.dk +4587162259 1467, 521
Seibt, Johanna Professor filseibt@cas.au.dk +4587162245 1467, 230
Sørensen, Peter Aaboe Studieadjunkt idepaas@cas.au.dk +4587162252 1465, 620
Steglich-Petersen, Asbjørn Professor, Afdelingsleder filasp@cas.au.dk +4561718439 1467, 630
Thisted, Jens Emeritus VIP jenst@cas.au.dk 1467, 520
Thorup, Mikkel Professor idemt@cas.au.dk +4587162253 1465, 622
Varga, Somogy Professor varga@cas.au.dk +4587169079 1465, 525
Vestergaard, Christina Forsker etnocv@cas.au.dk 1467, 226
Wentzer, Thomas Schwarz Professor MSO filts@cas.au.dk +4587162295 1467, 623

Tilknyttede Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Balling, Niels Josva Ph.d.-studerende njb@cas.au.dk 1465, 619
Bové Rud, Alberte Ph.d.-studerende albo@cas.au.dk
Christensen, Benjamin Ph.d.-studerende filbc@cas.au.dk +4587169073 1465, 523
Christensen, Sune With Tryk SU ph.d-stipendiat sunewith@cas.au.dk +4561272166 1465, 522
Hansen, Mads Ph.d.-studerende mahans@cas.au.dk +4587169078 1465, 526
Hvass Holm, Cille Ph.d.-studerende cille@cas.au.dk +4587169059 1465, 530
Jørgensen, Johannes Sartou Ph.d.-studerende jsartou@cas.au.dk +4587150096 1465, 619
Kennild, Sidsel Jelved Ph.d.-studerende sik@cas.au.dk +4587169076 1465, 524
Kjerkegaard, Lasse Borg Ph.d.-studerende lasse.borg.kjerkegaard@cas.au.dk +4587150095 1465, 522
Lang, Hannah Ph.d.-studerende hl@cas.au.dk +4520715620 1465, 528
Larsen, Rithma Kreie Engelbreth Ph.d.-studerende rkel@cas.au.dk +4587169074 1465, 530
Lundberg, Johannes Ph.d.-studerende johannes@cas.au.dk +4530201382 1465, 528
Nabe-Nielsen, Louise Ph.d.-studerende ln@cas.au.dk +4587169021
Stevns, Anne Eggert Ph.d.-studerende filaes@cas.au.dk +4528964314 1465, 523
Tagmose Grønkjær, Andreas Ph.d.-studerende atg@cas.au.dk +4587169018 1465, 524